Narodila som sa v ruskom Ťumeni. Od malička som bola vedená rodičmi k športu a svoju športovú kariéru som začala v bežeckom lyžovaní. K biatlonu som sa dostala v 15tich rokoch. Do roku 2006 som reprezentovala Ruskú federáciu na svetových pohároch v biatlone a mala medailové úspechy v dorasteneckých a aj juniorských kategóriách (2002-2005) pod rodným menom ako Šipulina. Vyštudovala som na právnickom inštitúte Ministerstva vnútra v ruskom Ťumeni. A medzi moje záľuby patrí varenie, kvety, hudba a hlavne rodina.

V decembri roku 2007 som sa manželom a synom presťahovala na Slovensko. O rok neskôr v decembri 2008 začala reprezentovať Slovensku republiku a už v roku 2009 získala na Majstrovstvách sveta v kórejskom Pyeongchangu striebornú medailu pre Slovensko. Opätovný zisk medaile z Majstrovstiev sveta som si zopakovala v roku 2011, kde som v ruskom Chanty Mansiysk vybojovala bronzovú medailu. Od roku 2009 som členkou vojenského športového centra Banská Bystrica. Som účastníčka troch zimných olympijských hier Vancouver 2010, Sochi 2014 a Pyeong Chang 2018. Na prvých ZOH som získala pre Slovensko zlatú a striebornú olympijskú medailu. Na druhých ZOH obhájila zlatú medailu z rýchlostných pretekov a stala sa doteraz jedinou športovkyňou, ktorá to v biatlone dokázala. Tretie a zároveň posledné olympijský hry v Pyeong Changu boli moje najúspešnejšie, tu som dokázala vybojovať zlatú medailu v pretekoch s hromadným štartom a dve strieborné medaily v stíhacích a vytrvalostných pretekoch. V roku 2019 na Majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde som vybojovala do svojej zbierky úspechov zlatú medailu v rýchlostných pretekoch, čím som získala celkovú zbierku medailí z majstrovstiev sveta a splnila si svoje vytýčené ciele.

Okrem toho som držiteľkou ocenenia Slovenka roka 2010, Športovec roka 2010 a 2014, 2018 a za rok 2014 som získala ocenenie Krišťáľové krídlo v kategórií Šport. Som tvárou mnohých projektov organizovaných Slovenským olympijským a športovým výborom a podporujem charitatívne akcie. Venujem sa aj podpore športovej mládeže, založila som občianske združenie #KuzminaTeam, ktoré je momentálne zapojené do projektu @KuzminaJuniorProject. Snažím sa aj touto cestou o zlepšenie podmienok výchovy mladých športovcov. Som spoluorganizátorkou podujatia Nasťa varí boršč, kde výťažok z akcie ide pre organizáciu Svetielko nádeje. V súčasnosti som zamestnankyňou VŠC DUKLA Banska Bystrica na oddelení marketingu a komunikácie.